piątek, maj 10, 2024

Narodowe Czytanie - "Balladyna" J. Słowacki

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. "Balladyna" Juliusza Słowackiego jest lekturą dziewiątej odsłony Narodowego Czytania.
Tradycyjnie już nasza szkoła włączyła się do akcji. W dniu 07.09.2020 roku w świetlicy odbyło się nasze szkolne Narodowe Czytanie. W tym roku odbyło się w zmienionej formule. Nie tak jak dotychczas, losowo wybierani lektorzy czytali wcześniej wybrane fragmenty utworu lecz uczniowie klasy IV, III oraz II technikum przygotowali inscenizację kluczowych scen dramatu Juliusza Słowackiego. Z zaciekawieniem śledziliśmy poczynania hrabiego Kirkora (w tej roli Adam Piątkowski), który nie mógł się zdecydować, która z córek wdowy powinna zostać jego żoną. Równie ożywioną reakcję wywołała scena morderstwa Aliny (czytał Aleksander Bajew), w której główną rolę bezwzględnej morderczyni odegrał Jakub Kaczmarczyk.

Imprezę przygotowały : mgr Magdalena Wróblewska i mgr inż. Elżbieta Byszewska